تبلیغات
کتول - تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها
تفاوت های جالب چپ دست ها و راست دست ها...خواهشا چپ دست ها از این به بعد طاقچه بالا نذارن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ه طور كلی، افراد چپ‌ دست انعطاف ‌پذیرتر، باهوش‌ تر و سازگارتر از افراد راست ‌دست هستند. شاید به این فكر كنید كه ای ‌كاش شما هم چپ‌ دست‌ بودید و یا در مورد سایر مزایای چپ دست‌ بودن بیندیشید.

واقعیت این است كه حدود 90 درصد از مردم راست دست بوده و فقط 10 درصد چپ دست هستند. یك نكته خیلی مهم كه لا‌زم است به آن توجه داشته باشید این است كه، غالب بودن طرف چپ یا راست،‌ در مورد كل بدن صادق است. اگر كمی دقت كنید،‌حتما متوجه خواهید شد كه با یك گوش بهتر از دیگری می ‌شنوید و یا با یك چشم بهتر از چشم مقابل می‌ بینید. پس باید توجه داشته باشید كه غالب بودن یك قسمت از بدن یك مورد عمومی است كه در مورد تمامی قسمت‌ های جفت بدن صدق می‌ كند.

این كه دقیقا چرا یك نفر راست دست ‌و یا چپ دست می ‌شود، هنوز به ‌صورت یك راز باقی مانده است ولی برخی نظریه‌ ها در این مورد وجود دارند. یك نظریه، ترشح زیاد هورمون ‌های جنسی قبل از تولد را عامل چپ دست شدن افراد می ‌داند. از سوی دیگر، محققان دانشگاه دانشگاه كالیفرنیا آمریكا معتقدند كه چپ دست و یا راست دست شدن افراد تا حد زیادی توسط ژنتیك تعیین می ‌شود

طبق نظر این محققان، یك ژن اختصاصی جهت راست دست شدن وجود دارد كه چنانچه فردی آن را به ارث ببرد، ‌راست دست می ‌شود. نكته جالب این است كه حتی در صورت عدم وجود این ژن باز هم معلوم نیست كه آن شخص حتما چپ دست شود. یعنی امكان راست دست شدن وی هنوز وجود دارد.

افراد راست دست به‌ طور مشخص نیمكره مغزی سمت چپ شان بزرگ تر است. در 95 درصد از افراد راست دست قابلیت ‌های تكلمی در نیمكره چپ مغزی وجود دارد. در حالی كه بر اساس پژوهش‌ های دانشگاه كالیفرنیا، دو نیمكره مغزی‌ در افراد چپ دست اندازه مشابهی داشته و موجب ایجاد ساختار مغزی منعطف ‌تری می ‌شوند.

این در حالی است كه تنها در 70 درصد از چپ دست‌ ها قابلیت‌ های تكلمی در نیمكره مخالف (راست) قرار دارد. این طور به نظر می ‌رسد كه احتمالا عدم وجود ژن راست دستی، به مغز این افراد اجازه می‌ دهد تا به ‌طور مساوی و متناوب با مغز راست دست‌ ها رشد كند. نیمی از افراد باقی مانده از هر دو گروه چپ ‌دست‌ ها و راست دست ‌ها از هر دو نیمكره مغزی‌ شان استفاده می ‌كنند و بر طبق بررسی ‌ها، این ‌گونه افراد از هوش بالاتری برخوردارند.

علاوه بر این، دیده شده است كه رابط مغزی‌ بین دو نیمكره در افراد چپ دست 11 درصد بزرگ ‌تر از راست دست ‌ها است كه نشانگر ارتباطات قوی‌ تر و عمیق‌ تر دو نیمكره در پردازش اطلاعات است. پروفسور گلین ‌هامفریز معتقد است كه در افراد راست دست‌، ‌نیمكره راست تصویر كلی را می ‌بیند و نیمكره چپ بر روی جزئیات آن تصویر تمركز می ‌كند در حالی كه این موضوع در مورد چپ‌ دست‌ ها وجود ندارد. وی همچنین معتقد است كه آسیب و تخریب مغزی می‌ تواند احساس درك انسان ‌ها از جزئیات را در افراد راست دست‌ و چپ ‌دست به ‌طرق مختلفی تحت تاثیر قرار دهد.

یك موضوع بسیار جالب دیگر در مورد چپ دست‌ ها این است كه بر اساس تحقیقات دانشگاه دوبلین، درآمد كارگرهای چپ ‌دست حدود 4 درصد بیشتر از راست‌ دست‌ هاست. پژوهشگران این دانشگاه بر این باورند كه چپ دست ‌ها به ‌ویژه مردان در مواجهه با یك موقعیت جدید خود را راحت‌ تر تطبیق می‌ دهند زیرا در استفاده از سمت‌ راست مغزشان واردترند. این ها جزء مواردی هستند كه باعث می ‌شوند تا چپ ‌دست‌ ها بیشتر در نزد رئیس شان محبوب باشند.

طبقه بندی: علمی، 
برچسب ها: چپ دست ها، رااست دست ها، کتول، ارزو، کاراته،  
دنبالک ها: چپ دست ها،  

تاریخ : شنبه 13 آبان 1391 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : حسن د | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.
/post/rss/cb:loop_posta target=#777777http://hasankatool.mihanblog.com/theme/18/style.css[cb:blog_tag_cloud_href] target=http://vatanskin.com/theme/18/style.css[cb:blog_tag_cloud_href] target=